| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, TM3 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 68 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 700mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.122" (3.10mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TM3D686M6R3LBAVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.79520 |
![]() |
M39003/01-2338/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.1UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.79685 |
![]() |
M39003/01-2339/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.1UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.79685 |
![]() |
TPSW107K006H0100Elco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 6.3V 2312 |
In Stock: 0 $1.79685 |
T355G475J050ASKEMET |
CAP TANT 4.7UF 5% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $1.79756 |
|
TL3E226K035C0300Vishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 35V 2917 |
In Stock: 0 $1.80048 |
|
![]() |
THJD475K050SJNElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.80180 |
![]() |
TPSD227M006B0125Elco (AVX) |
CAP TANT 220UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.80180 |
TPSD107K010H0050Elco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.80188 |
|
![]() |
TM3D157K6R3CBAVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.80236 |