| Type | Description |
|---|---|
| Series: | T355, UltraDip II |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4.7 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 2.5Ohm @ 100kHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Size / Dimension: | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.449" (11.40mm) |
| Lead Spacing: | 0.125" (3.18mm) |
| Manufacturer Size Code: | G |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TL3E226K035C0300Vishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 35V 2917 |
In Stock: 0 $1.80048 |
|
![]() |
THJD475K050SJNElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.80180 |
![]() |
TPSD227M006B0125Elco (AVX) |
CAP TANT 220UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.80180 |
TPSD107K010H0050Elco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.80188 |
|
![]() |
TM3D157K6R3CBAVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.80236 |
![]() |
TM3D157M6R3CBAVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.80236 |
![]() |
TM3D157K6R3EBAVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.80236 |
![]() |
TM3D157M6R3EBAVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.80236 |
![]() |
TPSD477M006H0200Elco (AVX) |
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.80236 |
T495D477M006AHE045KEMET |
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.80666 |