| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.1 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | A |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | M (1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TPSW107K006H0100Elco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 6.3V 2312 |
In Stock: 0 $1.79685 |
T355G475J050ASKEMET |
CAP TANT 4.7UF 5% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $1.79756 |
|
TL3E226K035C0300Vishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 35V 2917 |
In Stock: 0 $1.80048 |
|
![]() |
THJD475K050SJNElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.80180 |
![]() |
TPSD227M006B0125Elco (AVX) |
CAP TANT 220UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.80180 |
TPSD107K010H0050Elco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.80188 |
|
![]() |
TM3D157K6R3CBAVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.80236 |
![]() |
TM3D157M6R3CBAVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.80236 |
![]() |
TM3D157K6R3EBAVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.80236 |
![]() |
TM3D157M6R3EBAVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.80236 |