| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Conan™, MezzSelect™ |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Connector Type: | Receptacle, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions: | 21 |
| Pitch: | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Solder Retention |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 15.0µin (0.38µm) |
| Mated Stacking Heights: | 4.15mm, 4.5mm, 5mm, 6mm, 7mm |
| Height Above Board: | 0.129" (3.28mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
10137305-084602LFStorage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONN BRD TO BRD VT HDR |
In Stock: 0 $2.70298 |
![]() |
10137305-124527LFStorage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONN BRD TO BRD VT HDR |
In Stock: 0 $3.04990 |
![]() |
10137305-084622LFStorage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONN BRD TO BRD VT HDR |
In Stock: 0 $2.70298 |
![]() |
10137362-081629LFStorage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONN BRD TO BRD VT RCPT |
In Stock: 0 $2.59938 |
![]() |
10137362-121400LFStorage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONN BRD TO BRD VT RCPT |
In Stock: 0 $2.77398 |
![]() |
10137305-084629LFStorage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONN BRD TO BRD VT HDR |
In Stock: 0 $2.60645 |
![]() |
91931-22125LFStorage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONAN RECE |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
91901-31241Storage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONAN 2HT HDR 51POS W/O-PEGS |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
11828-2FAStorage & Server IO (Amphenol ICC) |
LYNX RECPT ASSY 60POS W/TAPE&PIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5037764020Woodhead - Molex |
CONN PLUG 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |