| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Conan™, MezzSelect™ |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Connector Type: | Header, Center Strip Contacts |
| Number of Positions: | 41 |
| Pitch: | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Solder Retention |
| Contact Finish: | Gold or Gold, GXT™ |
| Contact Finish Thickness: | 15.0µin (0.38µm) |
| Mated Stacking Heights: | 4.5mm |
| Height Above Board: | 0.048" (1.22mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
11828-2FAStorage & Server IO (Amphenol ICC) |
LYNX RECPT ASSY 60POS W/TAPE&PIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5037764020Woodhead - Molex |
CONN PLUG 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5035480621Woodhead - Molex |
CONN RCPT 0.4 BB HI BARR 6CKT |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5035520621Woodhead - Molex |
CONN RCPT 0.4 BB HI BARR 6CKT |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
0734031580Woodhead - Molex |
CONN RCPT 50POS VERT GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
245602670000829S+KYOCERA Corporation |
CONN BOARD TO BOARD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
145087060925829+KYOCERA Corporation |
CONN BOARD TO BOARD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
195078080001861+KYOCERA Corporation |
CONN BOARD TO BOARD 80-POS |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
245802010002829SKYOCERA Corporation |
CONN BOARD TO BOARD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
145802010002829+KYOCERA Corporation |
CONN BOARD TO BOARD |
In Stock: 0 $0.00000 |