| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SlimStack 503776 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Connector Type: | Plug, Center Strip Contacts |
| Number of Positions: | 40 |
| Pitch: | 0.016" (0.40mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Pick and Place, Solder Retention |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Mated Stacking Heights: | 0.8mm |
| Height Above Board: | 0.027" (0.68mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
5035480621Woodhead - Molex |
CONN RCPT 0.4 BB HI BARR 6CKT |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5035520621Woodhead - Molex |
CONN RCPT 0.4 BB HI BARR 6CKT |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
0734031580Woodhead - Molex |
CONN RCPT 50POS VERT GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
245602670000829S+KYOCERA Corporation |
CONN BOARD TO BOARD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
145087060925829+KYOCERA Corporation |
CONN BOARD TO BOARD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
195078080001861+KYOCERA Corporation |
CONN BOARD TO BOARD 80-POS |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
245802010002829SKYOCERA Corporation |
CONN BOARD TO BOARD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
145802010002829+KYOCERA Corporation |
CONN BOARD TO BOARD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
145805044000829+KYOCERA Corporation |
CONN BOARD TO BOARD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
245802010002831MKYOCERA Corporation |
CONN BOARD TO BOARD |
In Stock: 0 $0.00000 |