| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Conan™, MezzSelect™ |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions: | 25 |
| Pitch: | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Solder Retention |
| Contact Finish: | Gold or Gold, GXT™ |
| Contact Finish Thickness: | 30.0µin (0.76µm) |
| Mated Stacking Heights: | 4.15mm, 4.5mm, 5mm, 5.5mm, 6mm, 7mm, 7.52mm |
| Height Above Board: | 0.129" (3.28mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
91901-31241Storage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONAN 2HT HDR 51POS W/O-PEGS |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
11828-2FAStorage & Server IO (Amphenol ICC) |
LYNX RECPT ASSY 60POS W/TAPE&PIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5037764020Woodhead - Molex |
CONN PLUG 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5035480621Woodhead - Molex |
CONN RCPT 0.4 BB HI BARR 6CKT |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5035520621Woodhead - Molex |
CONN RCPT 0.4 BB HI BARR 6CKT |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
0734031580Woodhead - Molex |
CONN RCPT 50POS VERT GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
245602670000829S+KYOCERA Corporation |
CONN BOARD TO BOARD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
145087060925829+KYOCERA Corporation |
CONN BOARD TO BOARD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
195078080001861+KYOCERA Corporation |
CONN BOARD TO BOARD 80-POS |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
245802010002829SKYOCERA Corporation |
CONN BOARD TO BOARD |
In Stock: 0 $0.00000 |