| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.023" (0.58mm) |
| Diameter - Outside: | 0.188" (4.78mm) |
| Diameter - Inside: | 0.142" (3.61mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.750" (44.45mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 3.9 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
H-48CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .219,L= .84,W= .027 |
In Stock: 79 $1.34000 |
|
B-21CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .25,W= .015 |
In Stock: 83 $1.35000 |
|
G-62CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .296,L= 1.00,W= .026 |
In Stock: 76 $1.39000 |
|
TA-2070CSCentury Spring Corp. |
LO= 0.5, SO= 0.25, W= 0.024 |
In Stock: 100 $1.40000 |
|
S-813CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .234,L= .44,W= .016 |
In Stock: 70 $1.44000 |
|
S-900CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .59,W= .008 |
In Stock: 69 $1.44000 |
|
VV-5CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= .38,W= .028 |
In Stock: 29 $1.44000 |
|
2631CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= 1.88,W= .029 |
In Stock: 78 $1.45000 |
|
F-96CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .250,L= .59,W= .033 |
In Stock: 80 $1.46000 |
|
A14-17CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .234,L= .38,W= .023 |
In Stock: 51 $1.49000 |