| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.023" (0.58mm) |
| Diameter - Outside: | 0.234" (5.94mm) |
| Diameter - Inside: | 0.188" (4.78mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.380" (9.65mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 16.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Gold Iridite |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TA-2289CSCentury Spring Corp. |
LO= 0.312, SO= 0.187, W= 0.015 |
In Stock: 69 $1.52000 |
|
B11-22CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .375,L= 1.13,W= .030 |
In Stock: 85 $1.53000 |
|
O-114CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .156,L= 1.75,W= .027 |
In Stock: 49 $1.53000 |
|
M-147CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .219,L= 1.38,W= .023 |
In Stock: 100 $1.55000 |
|
B3-33CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .468,L= 1.16,W= .030 |
In Stock: 38 $1.56000 |
|
F-13CSCentury Spring Corp. |
COMP O=.250 L=.50 W=.025 |
In Stock: 92 $1.58000 |
|
3839CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .296,L= 1.25,W= .032 |
In Stock: 78 $1.59000 |
|
B-67CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .343,L= .53,W= .032 |
In Stock: 100 $1.63000 |
|
3514CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .312,L= 1.13,W= .028 |
In Stock: 36 $1.65000 |
|
JJ-82CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= .94,W= .022 |
In Stock: 94 $1.67000 |