| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.024" (0.61mm) |
| Diameter - Outside: | - |
| Diameter - Inside: | 0.200" (5.08mm) |
| Diameter - Small Outside: | 0.250" (6.35mm) |
| Diameter - Large Outside: | 0.500" (12.70mm) |
| Free Length: | 0.380" (9.65mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 2.6 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-813CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .234,L= .44,W= .016 |
In Stock: 70 $1.44000 |
|
S-900CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .59,W= .008 |
In Stock: 69 $1.44000 |
|
VV-5CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= .38,W= .028 |
In Stock: 29 $1.44000 |
|
2631CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= 1.88,W= .029 |
In Stock: 78 $1.45000 |
|
F-96CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .250,L= .59,W= .033 |
In Stock: 80 $1.46000 |
|
A14-17CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .234,L= .38,W= .023 |
In Stock: 51 $1.49000 |
|
TA-2289CSCentury Spring Corp. |
LO= 0.312, SO= 0.187, W= 0.015 |
In Stock: 69 $1.52000 |
|
B11-22CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .375,L= 1.13,W= .030 |
In Stock: 85 $1.53000 |
|
O-114CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .156,L= 1.75,W= .027 |
In Stock: 49 $1.53000 |
|
M-147CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .219,L= 1.38,W= .023 |
In Stock: 100 $1.55000 |