| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.015" (0.38mm) |
| Diameter - Outside: | 0.109" (2.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.079" (2.01mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.250" (6.35mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 25.0 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
G-62CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .296,L= 1.00,W= .026 |
In Stock: 76 $1.39000 |
|
TA-2070CSCentury Spring Corp. |
LO= 0.5, SO= 0.25, W= 0.024 |
In Stock: 100 $1.40000 |
|
S-813CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .234,L= .44,W= .016 |
In Stock: 70 $1.44000 |
|
S-900CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .59,W= .008 |
In Stock: 69 $1.44000 |
|
VV-5CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= .38,W= .028 |
In Stock: 29 $1.44000 |
|
2631CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= 1.88,W= .029 |
In Stock: 78 $1.45000 |
|
F-96CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .250,L= .59,W= .033 |
In Stock: 80 $1.46000 |
|
A14-17CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .234,L= .38,W= .023 |
In Stock: 51 $1.49000 |
|
TA-2289CSCentury Spring Corp. |
LO= 0.312, SO= 0.187, W= 0.015 |
In Stock: 69 $1.52000 |
|
B11-22CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .375,L= 1.13,W= .030 |
In Stock: 85 $1.53000 |