| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.016" (0.41mm) |
| Diameter - Outside: | 0.156" (3.96mm) |
| Diameter - Inside: | 0.124" (3.15mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.500" (12.70mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 3.8 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
FF-82CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .500,L= 1.31,W= .050 |
In Stock: 996 $1.30000 |
|
G-19CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .500,L= .38,W= .025 |
In Stock: 938 $1.32000 |
|
EE-33CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .31,W= .014 |
In Stock: 334 $1.32000 |
|
LL-85CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .250,L= .38,W= .021 |
In Stock: 198 $1.32000 |
|
2703CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .219,L= .47,W= .038 |
In Stock: 177 $1.32000 |
|
155-CCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= 1.75,W= .023 |
In Stock: 87 $1.33000 |
|
H-48CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .219,L= .84,W= .027 |
In Stock: 79 $1.34000 |
|
B-21CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .25,W= .015 |
In Stock: 83 $1.35000 |
|
G-62CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .296,L= 1.00,W= .026 |
In Stock: 76 $1.39000 |
|
TA-2070CSCentury Spring Corp. |
LO= 0.5, SO= 0.25, W= 0.024 |
In Stock: 100 $1.40000 |