| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.023" (0.58mm) |
| Diameter - Outside: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Inside: | 0.079" (2.01mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.630" (16.00mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 25.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Gold Iridite |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LL-71CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .234,L= .88,W= .040 |
In Stock: 58 $1.29000 |
|
CC-18CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .156,L= .50,W= .016 |
In Stock: 40 $1.29000 |
|
FF-82CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .500,L= 1.31,W= .050 |
In Stock: 996 $1.30000 |
|
G-19CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .500,L= .38,W= .025 |
In Stock: 938 $1.32000 |
|
EE-33CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .31,W= .014 |
In Stock: 334 $1.32000 |
|
LL-85CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .250,L= .38,W= .021 |
In Stock: 198 $1.32000 |
|
2703CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .219,L= .47,W= .038 |
In Stock: 177 $1.32000 |
|
155-CCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= 1.75,W= .023 |
In Stock: 87 $1.33000 |
|
H-48CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .219,L= .84,W= .027 |
In Stock: 79 $1.34000 |
|
B-21CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .25,W= .015 |
In Stock: 83 $1.35000 |