| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.007" (0.18mm) |
| Diameter - Outside: | 0.036" (0.91mm) |
| Diameter - Inside: | 0.022" (0.56mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.590" (14.99mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 2.6 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
KK-17CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .088,L= .19,W= .010 |
In Stock: 433 $1.07000 |
|
B-54CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .50,W= .025 |
In Stock: 236 $1.07000 |
|
PP-98CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= .38,W= .012 |
In Stock: 213 $1.07000 |
|
NN-82CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .28,W= .008 |
In Stock: 212 $1.07000 |
|
B17-123CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .219,L= .53,W= .008 |
In Stock: 192 $1.07000 |
|
KK-90CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= 1.38,W= .018 |
In Stock: 149 $1.07000 |
|
OO-81CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= 1.00,W= .012 |
In Stock: 146 $1.07000 |
|
JJ-7CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .036,L= .63,W= .006 |
In Stock: 123 $1.07000 |
|
904CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .156,L= .25,W= .020 |
In Stock: 53 $1.07000 |
|
12485CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .47,W= .025 |
In Stock: 690 $1.08000 |