| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.025" (0.64mm) |
| Diameter - Outside: | 0.109" (2.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.059" (1.50mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.500" (12.70mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 95.0 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
PP-98CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= .38,W= .012 |
In Stock: 213 $1.07000 |
|
NN-82CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .28,W= .008 |
In Stock: 212 $1.07000 |
|
B17-123CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .219,L= .53,W= .008 |
In Stock: 192 $1.07000 |
|
KK-90CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= 1.38,W= .018 |
In Stock: 149 $1.07000 |
|
OO-81CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= 1.00,W= .012 |
In Stock: 146 $1.07000 |
|
JJ-7CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .036,L= .63,W= .006 |
In Stock: 123 $1.07000 |
|
904CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .156,L= .25,W= .020 |
In Stock: 53 $1.07000 |
|
12485CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .47,W= .025 |
In Stock: 690 $1.08000 |
|
TA-2080CSCentury Spring Corp. |
LO= 0.312, SO= 0.172, W= 0.022 |
In Stock: 682 $1.08000 |
|
V-56CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .88,W= .022 |
In Stock: 697 $1.09000 |