| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.020" (0.51mm) |
| Diameter - Outside: | 0.156" (3.96mm) |
| Diameter - Inside: | 0.116" (2.95mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.250" (6.35mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 30.0 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
12485CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .47,W= .025 |
In Stock: 690 $1.08000 |
|
TA-2080CSCentury Spring Corp. |
LO= 0.312, SO= 0.172, W= 0.022 |
In Stock: 682 $1.08000 |
|
V-56CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .88,W= .022 |
In Stock: 697 $1.09000 |
|
B2-38CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .266,L= .39,W= .028 |
In Stock: 660 $1.09000 |
|
G-21CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .219,L= .31,W= .011 |
In Stock: 624 $1.09000 |
|
NN-63CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .41,W= .023 |
In Stock: 555 $1.09000 |
|
11399CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .219,L= 1.25,W= .020 |
In Stock: 175 $1.09000 |
|
OO-18CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= .41,W= .014 |
In Stock: 106 $1.09000 |
|
B-411CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .50,W= .020 |
In Stock: 269 $1.10000 |
|
II-14CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= .38,W= .016 |
In Stock: 917 $1.11000 |