| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.014" (0.36mm) |
| Diameter - Outside: | 0.188" (4.78mm) |
| Diameter - Inside: | 0.160" (4.06mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.410" (10.41mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 3.6 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B-411CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .50,W= .020 |
In Stock: 269 $1.10000 |
|
II-14CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= .38,W= .016 |
In Stock: 917 $1.11000 |
|
10213CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .078,L= 1.13,W= .012 |
In Stock: 701 $1.11000 |
|
LL-2CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .38,W= .012 |
In Stock: 559 $1.11000 |
|
O-28CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= .38,W= .032 |
In Stock: 557 $1.11000 |
|
2674CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .140,L= .47,W= .018 |
In Stock: 408 $1.11000 |
|
EE-95CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .156,L= .31,W= .016 |
In Stock: 401 $1.11000 |
|
B10-38CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .81,W= .010 |
In Stock: 400 $1.11000 |
|
LL-58CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .250,L= .78,W= .022 |
In Stock: 254 $1.11000 |
|
KK-37CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .156,L= .75,W= .023 |
In Stock: 248 $1.11000 |