| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.010" (0.25mm) |
| Diameter - Outside: | 0.172" (4.37mm) |
| Diameter - Inside: | 0.152" (3.86mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.810" (20.57mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 0.29 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LL-58CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .250,L= .78,W= .022 |
In Stock: 254 $1.11000 |
|
KK-37CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .156,L= .75,W= .023 |
In Stock: 248 $1.11000 |
|
O-86CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .250,L= .78,W= .015 |
In Stock: 176 $1.11000 |
|
12527CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .30,W= .015 |
In Stock: 112 $1.11000 |
|
TA-2302CSCentury Spring Corp. |
LO= 0.25, SO= 0.125, W= 0.012 |
In Stock: 572 $1.12000 |
|
II-10CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .63,W= .006 |
In Stock: 135 $1.12000 |
|
CC-14CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .234,L= .63,W= .010 |
In Stock: 75 $1.12000 |
|
B4-69CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .47,W= .021 |
In Stock: 822 $1.14000 |
|
F-66CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= .34,W= .026 |
In Stock: 154 $1.17000 |
|
10839CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .203,L= .47,W= .022 |
In Stock: 599 $1.19000 |