| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.006" (0.15mm) |
| Diameter - Outside: | 0.094" (2.39mm) |
| Diameter - Inside: | 0.082" (2.08mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.630" (16.00mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 0.24 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CC-14CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .234,L= .63,W= .010 |
In Stock: 75 $1.12000 |
|
B4-69CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .47,W= .021 |
In Stock: 822 $1.14000 |
|
F-66CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= .34,W= .026 |
In Stock: 154 $1.17000 |
|
10839CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .203,L= .47,W= .022 |
In Stock: 599 $1.19000 |
|
A11-22CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .31,W= .023 |
In Stock: 322 $1.19000 |
|
10487CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .312,L= .50,W= .014 |
In Stock: 408 $1.21000 |
|
B4-5CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= .59,W= .025 |
In Stock: 70 $1.21000 |
|
FF-22CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .140,L= .38,W= .014 |
In Stock: 37 $1.21000 |
|
1922CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .140,L= 1.50,W= .016 |
In Stock: 68 $1.24000 |
|
1926CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .234,L= 1.06,W= .020 |
In Stock: 62 $1.24000 |