| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.014" (0.36mm) |
| Diameter - Outside: | 0.312" (7.92mm) |
| Diameter - Inside: | 0.284" (7.21mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.500" (12.70mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 1.0 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B4-5CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= .59,W= .025 |
In Stock: 70 $1.21000 |
|
FF-22CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .140,L= .38,W= .014 |
In Stock: 37 $1.21000 |
|
1922CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .140,L= 1.50,W= .016 |
In Stock: 68 $1.24000 |
|
1926CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .234,L= 1.06,W= .020 |
In Stock: 62 $1.24000 |
|
B1-19CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .63,W=.023 |
In Stock: 75 $1.28000 |
|
LL-71CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .234,L= .88,W= .040 |
In Stock: 58 $1.29000 |
|
CC-18CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .156,L= .50,W= .016 |
In Stock: 40 $1.29000 |
|
FF-82CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .500,L= 1.31,W= .050 |
In Stock: 996 $1.30000 |
|
G-19CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .500,L= .38,W= .025 |
In Stock: 938 $1.32000 |
|
EE-33CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .31,W= .014 |
In Stock: 334 $1.32000 |