| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.018" (0.46mm) |
| Diameter - Outside: | 0.140" (3.56mm) |
| Diameter - Inside: | 0.104" (2.64mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.470" (11.94mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 12.0 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EE-95CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .156,L= .31,W= .016 |
In Stock: 401 $1.11000 |
|
B10-38CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .81,W= .010 |
In Stock: 400 $1.11000 |
|
LL-58CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .250,L= .78,W= .022 |
In Stock: 254 $1.11000 |
|
KK-37CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .156,L= .75,W= .023 |
In Stock: 248 $1.11000 |
|
O-86CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .250,L= .78,W= .015 |
In Stock: 176 $1.11000 |
|
12527CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .30,W= .015 |
In Stock: 112 $1.11000 |
|
TA-2302CSCentury Spring Corp. |
LO= 0.25, SO= 0.125, W= 0.012 |
In Stock: 572 $1.12000 |
|
II-10CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .63,W= .006 |
In Stock: 135 $1.12000 |
|
CC-14CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .234,L= .63,W= .010 |
In Stock: 75 $1.12000 |
|
B4-69CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .47,W= .021 |
In Stock: 822 $1.14000 |