| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.012" (0.30mm) |
| Diameter - Outside: | 0.172" (4.37mm) |
| Diameter - Inside: | 0.148" (3.76mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.000" (25.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 0.73 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | Black Oxide |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
JJ-7CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .036,L= .63,W= .006 |
In Stock: 123 $1.07000 |
|
904CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .156,L= .25,W= .020 |
In Stock: 53 $1.07000 |
|
12485CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .47,W= .025 |
In Stock: 690 $1.08000 |
|
TA-2080CSCentury Spring Corp. |
LO= 0.312, SO= 0.172, W= 0.022 |
In Stock: 682 $1.08000 |
|
V-56CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .88,W= .022 |
In Stock: 697 $1.09000 |
|
B2-38CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .266,L= .39,W= .028 |
In Stock: 660 $1.09000 |
|
G-21CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .219,L= .31,W= .011 |
In Stock: 624 $1.09000 |
|
NN-63CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .41,W= .023 |
In Stock: 555 $1.09000 |
|
11399CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .219,L= 1.25,W= .020 |
In Stock: 175 $1.09000 |
|
OO-18CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= .41,W= .014 |
In Stock: 106 $1.09000 |