| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.014" (0.36mm) |
| Diameter - Outside: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Inside: | 0.097" (2.46mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.500" (12.70mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 3.7 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
12749CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .168,L= .47,W= .024 |
In Stock: 979 $0.93000 |
|
B4-67CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .30,W= .014 |
In Stock: 886 $0.93000 |
|
GG-51CSCentury Spring Corp. |
COMP O=.125,L= .44,W=.015 |
In Stock: 981 $0.94000 |
|
CC-92CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .44,W= .022 |
In Stock: 880 $0.94000 |
|
B-408CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .50,W= .013 |
In Stock: 746 $0.94000 |
|
UU-14CSCentury Spring Corp. |
COMP O=.125,L= .38,W=.020 |
In Stock: 630 $0.94000 |
|
B-406CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .50,W= .016 |
In Stock: 371 $0.94000 |
|
N-7CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .47,W= .014 |
In Stock: 300 $0.94000 |
|
3550CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= 1.19,W= .012 |
In Stock: 244 $0.94000 |
|
BB-49CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .25,W= .010 |
In Stock: 483 $0.95000 |