| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.015" (0.38mm) |
| Diameter - Outside: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Inside: | 0.095" (2.41mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.440" (11.18mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 4.2 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | Gold Iridite |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CC-92CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .44,W= .022 |
In Stock: 880 $0.94000 |
|
B-408CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .50,W= .013 |
In Stock: 746 $0.94000 |
|
UU-14CSCentury Spring Corp. |
COMP O=.125,L= .38,W=.020 |
In Stock: 630 $0.94000 |
|
B-406CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .50,W= .016 |
In Stock: 371 $0.94000 |
|
N-7CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .47,W= .014 |
In Stock: 300 $0.94000 |
|
3550CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= 1.19,W= .012 |
In Stock: 244 $0.94000 |
|
BB-49CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .25,W= .010 |
In Stock: 483 $0.95000 |
|
U-79CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .31,W= .017 |
In Stock: 222 $0.95000 |
|
B15-50CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .53,W= .011 |
In Stock: 689 $0.96000 |
|
10778CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .040,L= .69,W= .006 |
In Stock: 464 $0.96000 |