| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.013" (0.33mm) |
| Diameter - Outside: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Inside: | 0.099" (2.51mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.500" (12.70mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 3.0 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UU-14CSCentury Spring Corp. |
COMP O=.125,L= .38,W=.020 |
In Stock: 630 $0.94000 |
|
B-406CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .50,W= .016 |
In Stock: 371 $0.94000 |
|
N-7CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .47,W= .014 |
In Stock: 300 $0.94000 |
|
3550CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= 1.19,W= .012 |
In Stock: 244 $0.94000 |
|
BB-49CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .25,W= .010 |
In Stock: 483 $0.95000 |
|
U-79CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .31,W= .017 |
In Stock: 222 $0.95000 |
|
B15-50CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .53,W= .011 |
In Stock: 689 $0.96000 |
|
10778CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .040,L= .69,W= .006 |
In Stock: 464 $0.96000 |
|
N-14CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .41,W= .015 |
In Stock: 429 $0.96000 |
|
F-88CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .44,W= .018 |
In Stock: 397 $0.96000 |