| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.012" (0.30mm) |
| Diameter - Outside: | 0.109" (2.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.085" (2.16mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.190" (30.23mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 1.4 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | Gold Iridite |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
BB-49CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .25,W= .010 |
In Stock: 483 $0.95000 |
|
U-79CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .31,W= .017 |
In Stock: 222 $0.95000 |
|
B15-50CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .53,W= .011 |
In Stock: 689 $0.96000 |
|
10778CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .040,L= .69,W= .006 |
In Stock: 464 $0.96000 |
|
N-14CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .41,W= .015 |
In Stock: 429 $0.96000 |
|
F-88CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .44,W= .018 |
In Stock: 397 $0.96000 |
|
10904CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .53,W= .009 |
In Stock: 847 $0.97000 |
|
OO-23CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .75,W= .014 |
In Stock: 815 $0.97000 |
|
FF-33CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .38,W= .012 |
In Stock: 742 $0.97000 |
|
PP-26CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .75,W= .008 |
In Stock: 674 $0.97000 |