| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.014" (0.36mm) |
| Diameter - Outside: | 0.094" (2.39mm) |
| Diameter - Inside: | 0.066" (1.68mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.750" (19.05mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 6.0 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | Black Oxide |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
FF-33CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .38,W= .012 |
In Stock: 742 $0.97000 |
|
PP-26CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .75,W= .008 |
In Stock: 674 $0.97000 |
|
B-402CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .062,L= .50,W= .010 |
In Stock: 648 $0.97000 |
|
OO-10CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .31,W= .021 |
In Stock: 602 $0.97000 |
|
HH-62CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .56,W= .008 |
In Stock: 597 $0.97000 |
|
G-35CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .50,W= .018 |
In Stock: 535 $0.97000 |
|
10219CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .31,W= .011 |
In Stock: 528 $0.97000 |
|
N-26CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .44,W= .017 |
In Stock: 480 $0.97000 |
|
G-5CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .38,W= .025 |
In Stock: 460 $0.97000 |
|
3719CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .16,W= .013 |
In Stock: 427 $0.97000 |