| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.025" (0.64mm) |
| Diameter - Outside: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Inside: | 0.075" (1.91mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.380" (9.65mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 102.0 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | Black Oxide |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
3719CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .16,W= .013 |
In Stock: 427 $0.97000 |
|
L-80CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .19,W= .016 |
In Stock: 384 $0.97000 |
|
NN-25CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= 1.00,W= .015 |
In Stock: 355 $0.97000 |
|
FF-86CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .34,W= .012 |
In Stock: 326 $0.97000 |
|
3778CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .38,W= .014 |
In Stock: 307 $0.97000 |
|
B-410CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .50,W= .018 |
In Stock: 232 $0.97000 |
|
B-401CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .062,L= .50,W= .008 |
In Stock: 229 $0.97000 |
|
N-315CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .34,W= .014 |
In Stock: 227 $0.97000 |
|
V-92CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .41,W= .018 |
In Stock: 137 $0.97000 |
|
2534CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .062,L= .91,W= .009 |
In Stock: 129 $0.97000 |