| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.018" (0.46mm) |
| Diameter - Outside: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Inside: | 0.089" (2.26mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.500" (12.70mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 11.0 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B-401CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .062,L= .50,W= .008 |
In Stock: 229 $0.97000 |
|
N-315CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .34,W= .014 |
In Stock: 227 $0.97000 |
|
V-92CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .41,W= .018 |
In Stock: 137 $0.97000 |
|
2534CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .062,L= .91,W= .009 |
In Stock: 129 $0.97000 |
|
3117CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .50,W= .016 |
In Stock: 107 $0.97000 |
|
A9-16CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .100,L= .25,W= .009 |
In Stock: 808 $0.99000 |
|
N-157CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .062,L= .14,W= .013 |
In Stock: 678 $0.99000 |
|
B-3CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .31,W= .012 |
In Stock: 600 $0.99000 |
|
B2-32CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .156,L= .67,W= .010 |
In Stock: 341 $0.99000 |
|
3066CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .56,W= .010 |
In Stock: 270 $0.99000 |