| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.009" (0.23mm) |
| Diameter - Outside: | 0.100" (2.54mm) |
| Diameter - Inside: | 0.082" (2.08mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.250" (6.35mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 2.3 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
N-157CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .062,L= .14,W= .013 |
In Stock: 678 $0.99000 |
|
B-3CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .31,W= .012 |
In Stock: 600 $0.99000 |
|
B2-32CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .156,L= .67,W= .010 |
In Stock: 341 $0.99000 |
|
3066CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .56,W= .010 |
In Stock: 270 $0.99000 |
|
M-37CSCentury Spring Corp. |
COMP O=.125,L= .31,W= .015 |
In Stock: 900 $1.00000 |
|
F-80CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= .84,W= .026 |
In Stock: 692 $1.00000 |
|
U-9CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .38,W= .015 |
In Stock: 515 $1.00000 |
|
O-23CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .19,W= .010 |
In Stock: 623 $1.01000 |
|
10909CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .114,L= 1.00,W= .010 |
In Stock: 222 $1.01000 |
|
M-113CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .41,W= .017 |
In Stock: 217 $1.01000 |