| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.010" (0.25mm) |
| Diameter - Outside: | 0.094" (2.39mm) |
| Diameter - Inside: | 0.074" (1.88mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.190" (4.83mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 2.7 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
10909CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .114,L= 1.00,W= .010 |
In Stock: 222 $1.01000 |
|
M-113CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .41,W= .017 |
In Stock: 217 $1.01000 |
|
N-79CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .25,W= .005 |
In Stock: 980 $1.02000 |
|
4345CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .078,L= .50,W= .006 |
In Stock: 786 $1.02000 |
|
B15-46CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .140,L= .59,W= .010 |
In Stock: 745 $1.02000 |
|
3722CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .25,W= .010 |
In Stock: 244 $1.02000 |
|
A9-21CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .63,W= .021 |
In Stock: 122 $1.02000 |
|
A14-10CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .31,W= .016 |
In Stock: 109 $1.02000 |
|
12754CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .219,L= .42,W= .024 |
In Stock: 952 $1.03000 |
|
B14-42CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= 2.25,W= .014 |
In Stock: 880 $1.03000 |