| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.024" (0.61mm) |
| Diameter - Outside: | 0.219" (5.56mm) |
| Diameter - Inside: | 0.171" (4.34mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.420" (10.67mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 9.2 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B14-42CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= 2.25,W= .014 |
In Stock: 880 $1.03000 |
|
KK-23CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .25,W= .014 |
In Stock: 802 $1.03000 |
|
J-68CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .25,W= .020 |
In Stock: 729 $1.03000 |
|
12654CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .34,W= .015 |
In Stock: 690 $1.03000 |
|
DD-32CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .63,W= .020 |
In Stock: 558 $1.03000 |
|
M-6CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .078,L= .25,W= .017 |
In Stock: 420 $1.03000 |
|
B15-41CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= 2.25,W= .008 |
In Stock: 363 $1.03000 |
|
AA-37CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .56,W= .010 |
In Stock: 310 $1.03000 |
|
3552CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= 1.09,W= .014 |
In Stock: 214 $1.03000 |
|
N-19CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .53,W= .017 |
In Stock: 190 $1.03000 |