| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.014" (0.36mm) |
| Diameter - Outside: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Inside: | 0.097" (2.46mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.090" (27.69mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 2.1 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | Gold Iridite |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
N-19CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .53,W= .017 |
In Stock: 190 $1.03000 |
|
OO-15CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= 1.00,W= .015 |
In Stock: 862 $1.04000 |
|
G-79CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .390,L= .50,W= .037 |
In Stock: 874 $1.05000 |
|
A12-22CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .250,L= .47,W= .011 |
In Stock: 817 $1.05000 |
|
B14-4CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .203,L= .50,W= .019 |
In Stock: 455 $1.05000 |
|
10172CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .38,W= .024 |
In Stock: 323 $1.05000 |
|
PP-18CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .156,L= 1.25,W= .020 |
In Stock: 296 $1.05000 |
|
12653CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .281,L= .25,W= .030 |
In Stock: 263 $1.05000 |
|
NN-59CSCentury Spring Corp. |
COMP. O=.250,L=.500,W=.030 |
In Stock: 852 $1.06000 |
|
N-13CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .062,L= .25,W= .010 |
In Stock: 652 $1.06000 |