| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.011" (0.28mm) |
| Diameter - Outside: | 0.250" (6.35mm) |
| Diameter - Inside: | 0.228" (5.79mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.470" (11.94mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 0.26 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B14-4CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .203,L= .50,W= .019 |
In Stock: 455 $1.05000 |
|
10172CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .38,W= .024 |
In Stock: 323 $1.05000 |
|
PP-18CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .156,L= 1.25,W= .020 |
In Stock: 296 $1.05000 |
|
12653CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .281,L= .25,W= .030 |
In Stock: 263 $1.05000 |
|
NN-59CSCentury Spring Corp. |
COMP. O=.250,L=.500,W=.030 |
In Stock: 852 $1.06000 |
|
N-13CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .062,L= .25,W= .010 |
In Stock: 652 $1.06000 |
|
K-17CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= 1.25,W= .022 |
In Stock: 590 $1.06000 |
|
12491CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .234,L= .47,W= .032 |
In Stock: 401 $1.06000 |
|
B3-43CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .234,L= 1.33,W= .027 |
In Stock: 375 $1.06000 |
|
S-1011CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .062,L= .16,W= .014 |
In Stock: 350 $1.06000 |