| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.022" (0.56mm) |
| Diameter - Outside: | 0.172" (4.37mm) |
| Diameter - Inside: | 0.128" (3.25mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.250" (31.75mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 8.3 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
12491CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .234,L= .47,W= .032 |
In Stock: 401 $1.06000 |
|
B3-43CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .234,L= 1.33,W= .027 |
In Stock: 375 $1.06000 |
|
S-1011CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .062,L= .16,W= .014 |
In Stock: 350 $1.06000 |
|
F-16CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= .34,W= .033 |
In Stock: 297 $1.06000 |
|
10938CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .068,L= .31,W= .011 |
In Stock: 215 $1.06000 |
|
4299CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .219,L= 1.00,W= .018 |
In Stock: 951 $1.07000 |
|
YY-10CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= 1.06,W= .017 |
In Stock: 915 $1.07000 |
|
4291CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .203,L= .75,W= .015 |
In Stock: 616 $1.07000 |
|
J-3CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .41,W= .038 |
In Stock: 582 $1.07000 |
|
F-73CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= .59,W= .033 |
In Stock: 485 $1.07000 |