| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.015" (0.38mm) |
| Diameter - Outside: | 0.203" (5.16mm) |
| Diameter - Inside: | 0.173" (4.39mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.750" (19.05mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 0.91 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
J-3CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .41,W= .038 |
In Stock: 582 $1.07000 |
|
F-73CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= .59,W= .033 |
In Stock: 485 $1.07000 |
|
2506CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= 1.25,W= .013 |
In Stock: 471 $1.07000 |
|
10075CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .036,L= .59,W= .007 |
In Stock: 466 $1.07000 |
|
KK-17CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .088,L= .19,W= .010 |
In Stock: 433 $1.07000 |
|
B-54CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .50,W= .025 |
In Stock: 236 $1.07000 |
|
PP-98CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= .38,W= .012 |
In Stock: 213 $1.07000 |
|
NN-82CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .28,W= .008 |
In Stock: 212 $1.07000 |
|
B17-123CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .219,L= .53,W= .008 |
In Stock: 192 $1.07000 |
|
KK-90CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= 1.38,W= .018 |
In Stock: 149 $1.07000 |