| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.024" (0.61mm) |
| Diameter - Outside: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Inside: | 0.077" (1.96mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.380" (9.65mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 56.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
PP-18CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .156,L= 1.25,W= .020 |
In Stock: 296 $1.05000 |
|
12653CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .281,L= .25,W= .030 |
In Stock: 263 $1.05000 |
|
NN-59CSCentury Spring Corp. |
COMP. O=.250,L=.500,W=.030 |
In Stock: 852 $1.06000 |
|
N-13CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .062,L= .25,W= .010 |
In Stock: 652 $1.06000 |
|
K-17CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= 1.25,W= .022 |
In Stock: 590 $1.06000 |
|
12491CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .234,L= .47,W= .032 |
In Stock: 401 $1.06000 |
|
B3-43CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .234,L= 1.33,W= .027 |
In Stock: 375 $1.06000 |
|
S-1011CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .062,L= .16,W= .014 |
In Stock: 350 $1.06000 |
|
F-16CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= .34,W= .033 |
In Stock: 297 $1.06000 |
|
10938CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .068,L= .31,W= .011 |
In Stock: 215 $1.06000 |