| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.006" (0.15mm) |
| Diameter - Outside: | 0.078" (1.98mm) |
| Diameter - Inside: | 0.066" (1.68mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.500" (12.70mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 0.19 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B15-46CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .140,L= .59,W= .010 |
In Stock: 745 $1.02000 |
|
3722CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .25,W= .010 |
In Stock: 244 $1.02000 |
|
A9-21CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .63,W= .021 |
In Stock: 122 $1.02000 |
|
A14-10CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .31,W= .016 |
In Stock: 109 $1.02000 |
|
12754CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .219,L= .42,W= .024 |
In Stock: 952 $1.03000 |
|
B14-42CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .188,L= 2.25,W= .014 |
In Stock: 880 $1.03000 |
|
KK-23CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .25,W= .014 |
In Stock: 802 $1.03000 |
|
J-68CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .25,W= .020 |
In Stock: 729 $1.03000 |
|
12654CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .34,W= .015 |
In Stock: 690 $1.03000 |
|
DD-32CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .63,W= .020 |
In Stock: 558 $1.03000 |