| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.018" (0.46mm) |
| Diameter - Outside: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Inside: | 0.089" (2.26mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.500" (12.70mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 14.0 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
10219CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .31,W= .011 |
In Stock: 528 $0.97000 |
|
N-26CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .44,W= .017 |
In Stock: 480 $0.97000 |
|
G-5CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .38,W= .025 |
In Stock: 460 $0.97000 |
|
3719CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .16,W= .013 |
In Stock: 427 $0.97000 |
|
L-80CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .19,W= .016 |
In Stock: 384 $0.97000 |
|
NN-25CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= 1.00,W= .015 |
In Stock: 355 $0.97000 |
|
FF-86CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .34,W= .012 |
In Stock: 326 $0.97000 |
|
3778CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .38,W= .014 |
In Stock: 307 $0.97000 |
|
B-410CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .50,W= .018 |
In Stock: 232 $0.97000 |
|
B-401CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .062,L= .50,W= .008 |
In Stock: 229 $0.97000 |