| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.018" (0.46mm) |
| Diameter - Outside: | 0.094" (2.39mm) |
| Diameter - Inside: | 0.058" (1.47mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.340" (8.64mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 43.0 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
11923CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .25,W= .012 |
In Stock: 156 $0.85000 |
|
B2-33CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .50,W= .012 |
In Stock: 107 $0.85000 |
|
B18-150CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= 1.25,W= .011 |
In Stock: 418 $0.91000 |
|
O-15CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .38,W= .016 |
In Stock: 175 $0.91000 |
|
U-85CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .50,W= .014 |
In Stock: 317 $0.92000 |
|
12749CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .168,L= .47,W= .024 |
In Stock: 979 $0.93000 |
|
B4-67CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .30,W= .014 |
In Stock: 886 $0.93000 |
|
GG-51CSCentury Spring Corp. |
COMP O=.125,L= .44,W=.015 |
In Stock: 981 $0.94000 |
|
CC-92CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .44,W= .022 |
In Stock: 880 $0.94000 |
|
B-408CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .50,W= .013 |
In Stock: 746 $0.94000 |