| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.091" (2.31mm) |
| Diameter - Outside: | 0.656" (16.66mm) |
| Diameter - Inside: | 0.474" (12.04mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 11.100" (281.94mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 9.6 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72801CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.00,W= .135 |
In Stock: 840 $18.95000 |
|
72796CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.50,W= .125 |
In Stock: 285 $18.95000 |
|
72797CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 3.00,W= .125 |
In Stock: 268 $18.95000 |
|
72643SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.25,W= .096 |
In Stock: 931 $19.02000 |
|
72645SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.75,W= .096 |
In Stock: 479 $19.02000 |
|
72642SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.00,W= .096 |
In Stock: 173 $19.02000 |
|
72479CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .148 |
In Stock: 510 $19.08000 |
|
72478CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .148 |
In Stock: 107 $19.08000 |
|
3378CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L= 6.75,W= .215 |
In Stock: 137 $19.14000 |
|
10654CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .687,L= 2.59,W= .059 |
In Stock: 978 $19.15000 |