| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.059" (1.50mm) |
| Diameter - Outside: | 0.687" (17.45mm) |
| Diameter - Inside: | 0.569" (14.45mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.590" (65.79mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 4.5 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72555SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.50,W= .105 |
In Stock: 364 $19.16000 |
|
72554SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.00,W= .105 |
In Stock: 349 $19.16000 |
|
72420SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.00,W= .105 |
In Stock: 168 $19.16000 |
|
72117SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.25,W= .105 |
In Stock: 162 $19.16000 |
|
72698CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.75,W= .135 |
In Stock: 122 $19.16000 |
|
72421SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.25,W= .105 |
In Stock: 115 $19.16000 |
|
72526SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 5.00,W= .085 |
In Stock: 112 $19.16000 |
|
72545SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.00,W= .096 |
In Stock: 211 $19.21000 |
|
72687CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.75,W= .125 |
In Stock: 229 $19.22000 |
|
72872CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 1.50,W= .135 |
In Stock: 152 $19.23000 |