| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Outside: | 1.225" (31.12mm) |
| Diameter - Inside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.750" (69.85mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 40.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72872CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 1.50,W= .135 |
In Stock: 152 $19.23000 |
|
846CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L= 8.00,W= .177 |
In Stock: 170 $19.31000 |
|
11781CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .843,L= 2.28,W= .159 |
In Stock: 248 $19.32000 |
|
72495SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.010,L= 2.50,W= .112 |
In Stock: 137 $19.32000 |
|
ST10-91CSCentury Spring Corp. |
LL O= 0.625 , W= 0.091 , L= 20 |
In Stock: 380 $19.34000 |
|
72810CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 1.50,W= .148 |
In Stock: 709 $19.35000 |
|
72483CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.00,W= .162 |
In Stock: 252 $19.35000 |
|
72819CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.00,W= .156 |
In Stock: 109 $19.35000 |
|
S-3236CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.109,L= 6.03,W= .105 |
In Stock: 340 $19.39000 |
|
4016CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .578,L=23.50,W= .085 |
In Stock: 131 $19.39000 |