| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.112" (2.84mm) |
| Diameter - Outside: | 1.010" (25.65mm) |
| Diameter - Inside: | 0.786" (19.96mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.500" (63.50mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 31.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ST10-91CSCentury Spring Corp. |
LL O= 0.625 , W= 0.091 , L= 20 |
In Stock: 380 $19.34000 |
|
72810CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 1.50,W= .148 |
In Stock: 709 $19.35000 |
|
72483CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.00,W= .162 |
In Stock: 252 $19.35000 |
|
72819CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.00,W= .156 |
In Stock: 109 $19.35000 |
|
S-3236CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.109,L= 6.03,W= .105 |
In Stock: 340 $19.39000 |
|
4016CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .578,L=23.50,W= .085 |
In Stock: 131 $19.39000 |
|
72433SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.00,W= .112 |
In Stock: 676 $19.40000 |
|
72128SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.75,W= .112 |
In Stock: 253 $19.40000 |
|
72435SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .112 |
In Stock: 232 $19.40000 |
|
72130SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.25,W= .112 |
In Stock: 113 $19.40000 |