| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.112" (2.84mm) |
| Diameter - Outside: | 0.720" (18.29mm) |
| Diameter - Inside: | 0.496" (12.60mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.750" (44.45mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 136.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72435SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .112 |
In Stock: 232 $19.40000 |
|
72130SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.25,W= .112 |
In Stock: 113 $19.40000 |
|
72499SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.010,L= 3.50,W= .112 |
In Stock: 338 $19.43000 |
|
S-1221CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.062,L= 1.00,W= .095 |
In Stock: 416 $19.45000 |
|
A13-39CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .859,L= 2.34,W= .081 |
In Stock: 370 $19.45000 |
|
3124CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.000,L=11.13,W= .125 |
In Stock: 944 $19.46000 |
|
72472CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .135 |
In Stock: 510 $19.46000 |
|
72600CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.00,W= .135 |
In Stock: 335 $19.46000 |
|
72692CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .125 |
In Stock: 247 $19.46000 |
|
72691CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.50,W= .125 |
In Stock: 160 $19.46000 |