| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.135" (3.43mm) |
| Diameter - Outside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.705" (17.91mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.000" (76.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 80.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72600CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.00,W= .135 |
In Stock: 335 $19.46000 |
|
72692CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .125 |
In Stock: 247 $19.46000 |
|
72691CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.50,W= .125 |
In Stock: 160 $19.46000 |
|
72471CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .135 |
In Stock: 138 $19.46000 |
|
12547CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.015,L= 2.00,W= .135 |
In Stock: 739 $19.48000 |
|
72525SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.50,W= .085 |
In Stock: 110 $19.52000 |
|
CC-70CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .765,L= 1.75,W= .090 |
In Stock: 173 $19.67000 |
|
LL-79CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.359,L= .50,W= .100 |
In Stock: 154 $19.67000 |
|
72875CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 3.00,W= .135 |
In Stock: 140 $19.72000 |
|
S-957CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.906,L= 2.75,W= .162 |
In Stock: 499 $19.76000 |