| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.135" (3.43mm) |
| Diameter - Outside: | 1.687" (42.85mm) |
| Diameter - Inside: | 1.417" (35.99mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.000" (76.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 29.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-957CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.906,L= 2.75,W= .162 |
In Stock: 499 $19.76000 |
|
CC-68CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .828,L= .88,W= .090 |
In Stock: 1,037 $19.77000 |
|
10610CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .921,L= 1.56,W= .109 |
In Stock: 332 $19.77000 |
|
72803CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 3.00,W= .135 |
In Stock: 460 $19.79000 |
|
72701CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.00,W= .135 |
In Stock: 131 $19.79000 |
|
72702CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.50,W= .135 |
In Stock: 128 $19.79000 |
|
EE-84CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.359,L= 1.19,W= .130 |
In Stock: 201 $19.80000 |
|
72632SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.00,W= .085 |
In Stock: 1,561 $19.88000 |
|
72630SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.00,W= .085 |
In Stock: 150 $19.88000 |
|
72631SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.50,W= .085 |
In Stock: 147 $19.88000 |