| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.109" (2.77mm) |
| Diameter - Outside: | 0.921" (23.39mm) |
| Diameter - Inside: | 0.703" (17.86mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.560" (39.62mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 79.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72803CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 3.00,W= .135 |
In Stock: 460 $19.79000 |
|
72701CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.00,W= .135 |
In Stock: 131 $19.79000 |
|
72702CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.50,W= .135 |
In Stock: 128 $19.79000 |
|
EE-84CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.359,L= 1.19,W= .130 |
In Stock: 201 $19.80000 |
|
72632SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.00,W= .085 |
In Stock: 1,561 $19.88000 |
|
72630SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.00,W= .085 |
In Stock: 150 $19.88000 |
|
72631SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.50,W= .085 |
In Stock: 147 $19.88000 |
|
R-29-ACSCentury Spring Corp. |
LL O= 1.375 , W= 0.148 , L= 36 |
In Stock: 143 $19.94000 |
|
72606CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.00,W= .142 |
In Stock: 1,023 $20.00000 |
|
72617CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.75,W= .148 |
In Stock: 488 $20.00000 |