| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.142" (3.61mm) |
| Diameter - Outside: | 1.100" (27.94mm) |
| Diameter - Inside: | 0.816" (20.73mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 129.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72617CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.75,W= .148 |
In Stock: 488 $20.00000 |
|
72609CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.50,W= .142 |
In Stock: 468 $20.00000 |
|
72424SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .105 |
In Stock: 295 $20.02000 |
|
72481CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .148 |
In Stock: 255 $20.02000 |
|
72717CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.50,W= .148 |
In Stock: 236 $20.02000 |
|
1779CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.750,L=10.00,W= .162 |
In Stock: 144 $20.02000 |
|
72802CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.50,W= .135 |
In Stock: 328 $20.16000 |
|
72437SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .112 |
In Stock: 221 $20.21000 |
|
S-161CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.406,L= 4.13,W= .156 |
In Stock: 380 $20.22000 |
|
S-1641CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.187,L= 4.09,W= .187 |
In Stock: 112 $20.23000 |