| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.112" (2.84mm) |
| Diameter - Outside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.751" (19.08mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.000" (76.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 32.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-161CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.406,L= 4.13,W= .156 |
In Stock: 380 $20.22000 |
|
S-1641CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.187,L= 4.09,W= .187 |
In Stock: 112 $20.23000 |
|
72546SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.50,W= .096 |
In Stock: 1,113 $20.25000 |
|
72608CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.25,W= .142 |
In Stock: 504 $20.37000 |
|
MM-99CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .796,L= 1.03,W= .130 |
In Stock: 390 $20.48000 |
|
72135SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 4.00,W= .112 |
In Stock: 293 $20.59000 |
|
72657SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.00,W= .105 |
In Stock: 102 $20.71000 |
|
72121SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 3.50,W= .105 |
In Stock: 161 $20.72000 |
|
72120SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 3.00,W= .105 |
In Stock: 152 $20.72000 |
|
11674CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.078,L= 4.00,W= .041 |
In Stock: 224 $20.76000 |